Prezydent Miasta Katowice
ogłasza otwarty konkurs ofert
o udzielenie dotacji finansowanej środków Funduszy Europejskich dla Śląskiego 2021-2027 (Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji) podmiotom uprawnionym w formie powierzenia realizacji zadania:
„Działania na rzecz lokalnych społeczności związane z procesem sprawiedliwej transformacji poprzez działalność centrów społecznościowych w zakresie działań podnoszących wiedzę i świadomość na temat wsparcia kompetencji kobiet w 2025 roku”
I. RODZAJ I CEL ZADANIA
1. Podmiotom uprawnionym określonym w ustawie z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. z 2024 r. poz. 1491 z późn.zm.) zleca się w formie powierzenia realizację następującego zadania: „Działania na rzecz lokalnych społeczności związane z procesem sprawiedliwej transformacji poprzez działalność centrów społecznościowych w zakresie działań podnoszących wiedzę i świadomość na temat wsparcia kompetencji kobiet w 2025 roku”.
2. Zakres przedmiotowy realizowanego zadania:
2.1. Cel zadania:
Włączenie kobiet w transformację regionu, wsparcie i promocję roli kobiet w procesie transformacji oraz działania poświęcone budowaniu potencjału kobiet jako lokalnych liderek, działaczek i animatorek.
2.2. Cele szczegółowe:
a) kształtowanie kompetencji społecznych, ekonomicznych, postaw sprawczości i odpowiedzialności;
b) rozwój kompetencji istotnych w procesie zmian transformacyjnych;
c) budowa współpracy i zaufania w strukturach społeczności kobiet;
d) przygotowanie merytoryczne przyszłych liderek, aktywistek;
e) kształtowanie postaw otwartości i elastyczności, sprzyjających sprawności organizacyjnej, uwalnianiu potencjału i atrakcyjności regionu.
2.3. Miejsce realizacji zadania:
Zadanie powinno być realizowane w lokalach będących w dyspozycji Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Katowicach, na zasadach określonych w punkcie 3 warunków konkursowych w następujących dzielnicach: Bogucice, Szopienice - Burowiec i Wełnowiec – Józefowiec, Dąbrówka Mała, Załęże oraz w lokalu będącym w dyspozycji Oferenta dostosowanym dla osób z niepełnosprawnościami, zlokalizowanym na terenie miasta Katowice – dzielnica Śródmieście, do którego Oferent posiada tytuł prawny i/lub który będzie w jego dyspozycji podczas realizacji zadania.
2.4. Adresaci zadania:
Mieszkańcy Katowic, w tym (warunek konieczny): osoby zamieszkujące, uczące się lub pracujące na obszarze wskazanej dzielnicy Katowic, w tym: dzieci, młodzież, dorośli oraz osoby w wieku senioralnym, tj.:
a) dla części I – Szopienice – Burowiec, minimum 20 kobiet,
b) dla części II - Bogucice, minimum 20 kobiet,
c) dla części III - Śródmieście i Zawodzie, minimum 20 kobiet,
d) dla części IV – Wełnowiec – Józefowiec i Dąb, minimum 20 kobiet.
e) dla części V – Dąbrówka Mała, minimum 20 kobiet.
f) dla części VI - Załęże, minimum 20 kobiet.
Oferent będzie odpowiedzialny za rekrutację uczestników zgodnie z zasadami przyjętymi u Zleceniodawcy, zgodnie z regulaminami rekrutacji do projektów. Szczegółowe informacje dostępne na stronie internetowej Zleceniodawcy: https://www.mops.katowice.pl/node/1989.
3. Zakres przedmiotowy realizowanego zadania:
Przedmiotowy konkurs składa się z 6 części, Oferent składa na każdą część osobną ofertę:
Część 1: Działania na rzecz lokalnych społeczności związane z procesem sprawiedliwej transformacji poprzez działalność centrów społecznościowych w zakresie działań podnoszących wiedzę i świadomość na temat wsparcia kompetencji kobiet w 2025 roku w ramach projektu „Centrum Społecznościowe Szopki w Szopienicach. W stronę sprawiedliwej transformacji.”
Część 2: Działania na rzecz lokalnych społeczności związane z procesem sprawiedliwej transformacji poprzez działalność centrów społecznościowych w zakresie działań podnoszących wiedzę i świadomość na temat wsparcia kompetencji kobiet w 2025 roku w ramach projektu „Bogucice – moje miejsce na ziemi. W stronę sprawiedliwej transformacji.”
Część 3: Działania na rzecz lokalnych społeczności związane z procesem sprawiedliwej transformacji poprzez działalność centrów społecznościowych w zakresie działań podnoszących wiedzę i świadomość na temat wsparcia kompetencji kobiet w 2025 roku w ramach projektu „Centra Społecznościowe w Śródmieściu i Zawodziu. W stronę sprawiedliwej transformacji.”
Część 4: Działania na rzecz lokalnych społeczności związane z procesem sprawiedliwej transformacji poprzez działalność centrów społecznościowych w zakresie działań podnoszących wiedzę i świadomość na temat wsparcia kompetencji kobiet w 2025 roku w ramach projektu „Program Aktywności Lokalnej Wełnowiec – Józefowiec i Dąb. W stronę sprawiedliwej transformacji.”
Część 5: Działania na rzecz lokalnych społeczności związane z procesem sprawiedliwej transformacji poprzez działalność centrów społecznościowych w zakresie działań podnoszących wiedzę i świadomość na temat wsparcia kompetencji kobiet w 2025 roku w ramach projektu „Nowe Centrum Społecznościowe w Dąbrówce Małej. W stronę sprawiedliwej transformacji.”
Część 6: Działania na rzecz lokalnych społeczności związane z procesem sprawiedliwej transformacji poprzez działalność centrów społecznościowych w zakresie działań podnoszących wiedzę i świadomość na temat wsparcia kompetencji kobiet w 2025 roku w ramach projektu „Centrum Społecznościowe Nasze Załęże. W stronę sprawiedliwej transformacji.”
Przedmiotem konkursu jest kompleksowa realizacja warsztatów: Działania na rzecz lokalnych społeczności związane z procesem sprawiedliwej transformacji poprzez działalność centrów społecznościowych w zakresie działań podnoszących wiedzę i świadomość na temat wsparcia kompetencji kobiet w 2025 roku dla uczestników wyżej wymienionych projektów Katowic, dla których realizatorem jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Katowicach.
3.1. Szczegółowy zakres przedmiotowy zadania w części 1: Działania na rzecz lokalnych społeczności związane z procesem sprawiedliwej transformacji poprzez działalność centrów społecznościowych w zakresie działań podnoszących wiedzę i świadomość na temat wsparcia kompetencji kobiet dla mieszkańców dzielnicy Szopienice – Burowiec:
W zakresie obowiązków podmiotu wybranego do realizacji zadania będzie przeprowadzenie cyklu warsztatów wzmacniających potencjał dla min. 20 kobiet, uczestniczek projektu „Centrum Społecznościowe Szopki w Szopienicach. W stronę sprawiedliwej transformacji” .
3.1.1 Działania podnoszące wiedzę i świadomość na temat wsparcia kompetencji kobiet:
Cykl warsztatów składa się z:
a) Warsztaty – 84 warsztatów po 8 h zegarowych:
- „Rola i rozwój liderki, wpływ na innych”: 2 warsztaty x 8 h/miesiąc = 24 warsztaty.
- „Motywacja i równowaga w życiu lidera”: 1 warsztat x 8 h/miesiąc = 12 warsztatów.
- „Kompetencje mentoringowe i coachingowe w roli lidera”: 1 warsztat x 8 h/miesiąc
= 12 warsztatów.
- „Produktywność osobista w procesie zmiany”: 1 warsztat x 8 h/miesiąc = 12 warsztatów.
- „Ekonomia i finanse w procesie zmiany”: 1 warsztat x 8 h/miesiąc = 12 warsztatów.
- „Budowanie społeczeństwa obywatelskiego w czasie kryzysów”: 1 warsztat x 8 h/miesiąc
= 12 warsztatów.
b) Zakup poczęstunku i materiałów edukacyjnych dla wszystkich uczestniczek w ramach każdego warsztatu.
3.1.2. Oferent przeprowadzi warsztaty w pomieszczeniach przy ul. ks bpa Bednorza 14 w Katowicach. Na tę okoliczność zostanie przygotowana przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Katowicach umowa użyczenia do podpisania po ogłoszeniu wyników konkursu na warunkach określonych w Zarządzeniu nr 812/2016 Prezydenta Miasta Katowice z dnia 13 maja 2016 r. w sprawie udostępniania innym podmiotom nieruchomości, części nieruchomości lub pomieszczeń oraz mienia ruchomego, stanowiących własność miasta Katowice, będących w dyspozycji Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Katowicach. Umowa użyczenia uwzględniać będzie następujące koszty:
a) opłaty za zużycie mediów (energia elektryczna, gaz, centralne ogrzewanie, woda i ścieki),
b) poniesione opłaty za usługi (ubezpieczenie budynku, wywóz nieczystości, usługi kominiarskie, przeglądy techniczne oraz konieczne konserwacje, usługi i remonty dot. budynku, itp.),
c) poniesione opłaty z tytułu trwałego zarządu (proporcjonalnie do powierzchni zajmowanej
w budynku),
d) poniesione opłaty z tytułu podatku od nieruchomości (proporcjonalnie do powierzchni zajmowanej w budynku).
Szczegółowe informacje dostępne w Dziale Projektów i Inicjatyw Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Katowicach, dzwoniąc pod numer (32) 606 19 11 – 12 lub pisząc na adres mailowy: pi@mops.katowice.pl . Osobami uprawnionymi do kontaktu są: Pan Krzysztof Kryś i Pani Agnieszka Krawczyk.
3.2. Szczegółowy zakres przedmiotowy zadania w części 2: Działania na rzecz lokalnych społeczności związane z procesem sprawiedliwej transformacji poprzez działalność centrów społecznościowych w zakresie działań podnoszących wiedzę i świadomość na temat wsparcia kompetencji kobiet dla mieszkańców dzielnicy Bogucice:
W zakresie obowiązków podmiotu wybranego do realizacji zadania będzie przeprowadzenie cyklu warsztatów wzmacniających potencjał dla min. 20 kobiet, uczestniczek projektu „Bogucice – moje miejsce na ziemi. W stronę sprawiedliwej transformacji” .
3.2.1 Działania podnoszące wiedzę i świadomość na temat wsparcia kompetencji kobiet:
Cykl warsztatów składa się z:
a) Warsztaty – 84 warsztatów po 8 h zegarowych:
- „Rola i rozwój liderki, wpływ na innych”: 2 warsztaty x 8 h/miesiąc = 24 warsztaty.
- „Motywacja i równowaga w życiu lidera”: 1 warsztat x 8 h/miesiąc = 12 warsztatów.
- „Kompetencje mentoringowe i coachingowe w roli lidera”: 1 warsztat x 8 h/miesiąc
= 12 warsztatów.
- „Produktywność osobista w procesie zmiany”: 1 warsztat x 8 h/miesiąc = 12 warsztatów.
- „Ekonomia i finanse w procesie zmiany”: 1 warsztat x 8 h/miesiąc = 12 warsztatów.
- „Budowanie społeczeństwa obywatelskiego w czasie kryzysów”: 1 warsztat x 8 h/miesiąc = 12 warsztatów.
b) Zakup poczęstunku i materiałów edukacyjnych dla wszystkich uczestniczek w ramach każdego warsztatu.
3.2.2. Oferent przeprowadzi warsztaty w pomieszczeniach przy ul. Markiefki 68 w Katowicach. Na tę okoliczność zostanie przygotowana przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Katowicach umowa użyczenia do podpisania po ogłoszeniu wyników konkursu na warunkach określonych w Zarządzeniu nr 812/2016 Prezydenta Miasta Katowice z dnia 13 maja 2016 r. w sprawie udostępniania innym podmiotom nieruchomości, części nieruchomości lub pomieszczeń oraz mienia ruchomego, stanowiących własność miasta Katowice, będących w dyspozycji Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Katowicach. Umowa użyczenia uwzględniać będzie następujące koszty:
a) opłaty za zużycie mediów (energia elektryczna, gaz, centralne ogrzewanie, woda i ścieki),
b) poniesione opłaty za usługi (ubezpieczenie budynku, wywóz nieczystości, usługi kominiarskie, przeglądy techniczne oraz konieczne konserwacje, usługi i remonty dot. budynku, itp.),
c) poniesione opłaty z tytułu trwałego zarządu (proporcjonalnie do powierzchni zajmowanej w budynku),
d) poniesione opłaty z tytułu podatku od nieruchomości (proporcjonalnie do powierzchni zajmowanej w budynku).
Szczegółowe informacje dostępne w Dziale Projektów i Inicjatyw Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Katowicach, dzwoniąc pod numer (32) 606 19 11 – 12 lub pisząc na adres mailowy: pi@mops.katowice.pl . Osobami uprawnionymi do kontaktu są: Pan Krzysztof Kryś i Pani Agnieszka Krawczyk.
3.3. Szczegółowy zakres przedmiotowy zadania w części 3: Działania na rzecz lokalnych społeczności związane z procesem sprawiedliwej transformacji poprzez działalność centrów społecznościowych w zakresie działań podnoszących wiedzę i świadomość na temat wsparcia kompetencji kobiet dla mieszkańców dzielnic Śródmieście i Zawodzie:
W zakresie obowiązków podmiotu wybranego do realizacji zadania będzie przeprowadzenie cyklu warsztatów wzmacniających potencjał dla min. 20 kobiet, uczestniczek projektu „Centra Społecznościowe w Śródmieściu i Zawodziu. W stronę sprawiedliwej transformacji” .
3.3.1 Działania podnoszące wiedzę i świadomość na temat wsparcia kompetencji kobiet:
Cykl warsztatów składa się z:
a) Warsztaty – 84 warsztatów po 8 h zegarowych:
- „Rola i rozwój liderki, wpływ na innych”: 2 warsztaty x 8 h/miesiąc = 24 warsztaty.
- „Motywacja i równowaga w życiu lidera”: 1 warsztat x 8 h/miesiąc = 12 warsztatów.
- „Kompetencje mentoringowe i coachingowe w roli lidera”: 1 warsztat x 8 h/miesiąc
= 12 warsztatów.
- „Produktywność osobista w procesie zmiany”: 1 warsztat x 8 h/miesiąc = 12 warsztatów.
- „Ekonomia i finanse w procesie zmiany”: 1 warsztat x 8 h/miesiąc = 12 warsztatów.
- „Budowanie społeczeństwa obywatelskiego w czasie kryzysów”: 1 warsztat x 8 h/miesiąc
= 12 warsztatów.
b) Zakup poczęstunku i materiałów edukacyjnych dla wszystkich uczestniczek w ramach każdego warsztatu.
3.3.2. Oferent przeprowadzi warsztaty w lokalu będącym w dyspozycji Oferenta dostosowanym dla osób z niepełnosprawnościami, zlokalizowanym na terenie Katowic – dzielnica Śródmieście (preferowane ścisłe centrum Katowic), do którego Oferent posiada tytuł prawny i/lub który będzie w jego dyspozycji podczas realizacji zadania.
3.4. Szczegółowy zakres przedmiotowy zadania w części 4: Działania na rzecz lokalnych społeczności związane z procesem sprawiedliwej transformacji poprzez działalność centrów społecznościowych w zakresie działań podnoszących wiedzę i świadomość na temat wsparcia kompetencji kobiet dla mieszkańców dzielnic Wełnowiec – Józefowiec i Dąb:
W zakresie obowiązków podmiotu wybranego do realizacji zadania będzie przeprowadzenie cyklu warsztatów wzmacniających potencjał dla min. 20 kobiet, uczestniczek projektu „Program Aktywności Lokalnej Wełnowiec – Józefowiec i Dąb. W stronę sprawiedliwej transformacji” .
3.4.1 Działania podnoszące wiedzę i świadomość na temat wsparcia kompetencji kobiet:
Cykl warsztatów składa się z:
a) Warsztaty – 84 warsztatów po 8 h zegarowych:
- „Rola i rozwój liderki, wpływ na innych”: 2 warsztaty x 8 h/miesiąc = 24 warsztaty.
- „Motywacja i równowaga w życiu lidera”: 1 warsztat x 8 h/miesiąc = 12 warsztatów.
- „Kompetencje mentoringowe i coachingowe w roli lidera”: 1 warsztat x 8 h/miesiąc
= 12 warsztatów.
- „Produktywność osobista w procesie zmiany”: 1 warsztat x 8 h/miesiąc = 12 warsztatów.
- „Ekonomia i finanse w procesie zmiany”: 1 warsztat x 8 h/miesiąc = 12 warsztatów.
- „Budowanie społeczeństwa obywatelskiego w czasie kryzysów”: 1 warsztat x 8 h/miesiąc
= 12 warsztatów.
b) Zakup poczęstunku i materiałów edukacyjnych dla wszystkich uczestniczek w ramach każdego warsztatu.
3.4.2. Oferent przeprowadzi warsztaty w pomieszczeniach przy ul. Kotlarza 10b w Katowicach. Na tę okoliczność zostanie przygotowana przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Katowicach umowa użyczenia do podpisania po ogłoszeniu wyników konkursu na warunkach określonych w Zarządzeniu nr 812/2016 Prezydenta Miasta Katowice z dnia 13 maja 2016 r. w sprawie udostępniania innym podmiotom nieruchomości, części nieruchomości lub pomieszczeń oraz mienia ruchomego, stanowiących własność miasta Katowice, będących w dyspozycji Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Katowicach. Umowa użyczenia uwzględniać będzie następujące koszty:
a) opłaty za zużycie mediów (energia elektryczna, gaz, centralne ogrzewanie, woda i ścieki),
b) poniesione opłaty za usługi (ubezpieczenie budynku, wywóz nieczystości, usługi kominiarskie, przeglądy techniczne oraz konieczne konserwacje, usługi i remonty dot. budynku, itp.),
c) poniesione opłaty z tytułu trwałego zarządu (proporcjonalnie do powierzchni zajmowanej w budynku),
d) poniesione opłaty z tytułu podatku od nieruchomości (proporcjonalnie do powierzchni zajmowanej w budynku).
Szczegółowe informacje dostępne w Dziale Projektów i Inicjatyw Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Katowicach, dzwoniąc pod numer (32) 606 19 11 – 12 lub pisząc na adres mailowy: pi@mops.katowice.pl . Osobami uprawnionymi do kontaktu są: Pan Krzysztof Kryś i Pani Agnieszka Krawczyk.
3.5. Szczegółowy zakres przedmiotowy zadania w części 5: Działania na rzecz lokalnych społeczności związane z procesem sprawiedliwej transformacji poprzez działalność centrów społecznościowych w zakresie działań podnoszących wiedzę i świadomość na temat wsparcia kompetencji kobiet dla mieszkańców dzielnicy Dąbrówka Mała:
W zakresie obowiązków podmiotu wybranego do realizacji zadania będzie przeprowadzenie cyklu warsztatów wzmacniających potencjał dla min. 20 kobiet, uczestniczek projektu „Nowe Centrum Społecznościowe w Dąbrówce Małej. W stronę sprawiedliwej transformacji.”
3.5.1 Działania podnoszące wiedzę i świadomość na temat wsparcia kompetencji kobiet:
Cykl warsztatów składa się z:
a) Warsztaty – 84 warsztatów po 8 h zegarowych:
- „Rola i rozwój liderki, wpływ na innych”: 2 warsztaty x 8 h/miesiąc = 24 warsztaty.
- „Motywacja i równowaga w życiu lidera”: 1 warsztat x 8 h/miesiąc = 12 warsztatów.
- „Kompetencje mentoringowe i coachingowe w roli lidera”: 1 warsztat x 8 h/miesiąc
= 12 warsztatów.
- „Produktywność osobista w procesie zmiany”: 1 warsztat x 8 h/miesiąc = 12 warsztatów.
- „Ekonomia i finanse w procesie zmiany”: 1 warsztat x 8 h/miesiąc = 12 warsztatów.
- „Budowanie społeczeństwa obywatelskiego w czasie kryzysów”: 1 warsztat x 8 h/miesiąc
= 12 warsztatów.
b) Zakup poczęstunku i materiałów edukacyjnych dla wszystkich uczestniczek w ramach każdego warsztatu.
3.5.2. Oferent przeprowadzi warsztaty w lokalu będącym w dyspozycji Oferenta dostosowanym dla osób z niepełnosprawnościami, zlokalizowanym na terenie Katowic – dzielnica Dąbrówka Mała, do którego Oferent posiada tytuł prawny i/lub który będzie w jego dyspozycji podczas realizacji zadania.
3.6. Szczegółowy zakres przedmiotowy zadania w części 6: Działania na rzecz lokalnych społeczności związane z procesem sprawiedliwej transformacji poprzez działalność centrów społecznościowych w zakresie działań podnoszących wiedzę i świadomość na temat wsparcia kompetencji kobiet dla mieszkańców dzielnicy Załęże:
W zakresie obowiązków podmiotu wybranego do realizacji zadania będzie przeprowadzenie cyklu warsztatów wzmacniających potencjał dla min. 20 kobiet, uczestniczek projektu „Centrum Społecznościowe Nasze Załęże. W stronę sprawiedliwej transformacji.”
3.6.1 Działania podnoszące wiedzę i świadomość na temat wsparcia kompetencji kobiet:
Cykl warsztatów składa się z:
a) Warsztaty – 84 warsztatów po 8 h zegarowych:
- „Rola i rozwój liderki, wpływ na innych”: 2 warsztaty x 8 h/miesiąc = 24 warsztaty.
- „Motywacja i równowaga w życiu lidera”: 1 warsztat x 8 h/miesiąc = 12 warsztatów.
- „Kompetencje mentoringowe i coachingowe w roli lidera”: 1 warsztat x 8 h/miesiąc
= 12 warsztatów.
- „Produktywność osobista w procesie zmiany”: 1 warsztat x 8 h/miesiąc = 12 warsztatów.
- „Ekonomia i finanse w procesie zmiany”: 1 warsztat x 8 h/miesiąc = 12 warsztatów.
- „Budowanie społeczeństwa obywatelskiego w czasie kryzysów”: 1 warsztat x 8 h/miesiąc
= 12 warsztatów.
b) Zakup poczęstunku i materiałów edukacyjnych dla wszystkich uczestniczek w ramach każdego warsztatu.
3.6.2. Oferent przeprowadzi warsztaty w lokalu będącym w dyspozycji Oferenta dostosowanym dla osób z niepełnosprawnościami, zlokalizowanym na terenie Katowic – dzielnica Załęże, do którego Oferent posiada tytuł prawny i/lub który będzie w jego dyspozycji podczas realizacji zadania.
4.1. Oczekiwane rezultaty zadania:
Włączenie minimum 20 kobiet w każdej dzielnicy w transformację regionu, wsparcie i promocję roli kobiet w procesie transformacji oraz budowę potencjału kobiet jako lokalnych liderek, działaczek i animatorek.
Oczekiwane rezultaty realizacji zadania należy wskazać w sposób precyzyjny z możliwością zmierzenia oraz rozliczenia ich osiągnięcia.
4.2. Przykładowe wskaźniki realizacji zadania (w zależności od form i zakresu zadania):
a) liczba kobiet objętych działaniami podnoszącymi wiedzę i świadomość na temat zarządzania różnorodnością, wsparcia kompetencji managerskich kobiet,
b) liczba uczestniczek, które zwiększyły swoją wiedzę i umiejętności w zakresie tematycznym interwencji.
4.3. Sposób monitorowania wskaźników:
a) listy uczestników, w podziale na poszczególne warsztaty,
b) sprawozdania częściowe/sprawozdanie końcowe,
c) dokumentacja fotograficzna, informacje o realizowanym zadaniu zamieszczone na stronie www. Oferenta, w mediach społecznościowych,
d) ankiety początkowe i końcowe,
e) raport ewaluacyjny.
4.4. Zadanie powinno być realizowane:
a) z zachowaniem obowiązujących norm i przepisów sanitarnych,
b) zgodnie z zapisami art. 6 ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (Dz.U. z 2024 r. poz. 1411).
c) zgodnie z ustawą z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich (Dz.U. z 2024 r. poz. 560 z późń.zm.) – w przypadku wsparcia kierowanego do osób do 18 r.ż.
II. WYSOKOŚĆ ŚRODKÓW PUBLICZNYCH PRZEZNACZONYCH NA REALIZACJĘ ZADANIA:
Kwota przeznaczona na realizację zadania ogłoszonego w niniejszym konkursie, na 2025 rok wynosi:
- część I – 168 000,00 zł
- część II – 168 000,00 zł
- część III – 168 000,00 zł
- część IV – 168 000,00 zł
- część V – 168 000,00 zł
- część VI – 168 000,00 zł
Łącznie: 1 008 000,00 zł
III. ZASADY PRZYZNAWANIA DOTACJI:
1. Dotacja ze środków Funduszy Europejskich dla Śląska (Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji) może być przyznana podmiotom uprawnionym: organizacjom pozarządowym w rozumieniu ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie z dnia 24 kwietnia 2003 roku (Dz.U. z 2024 r. poz. 1491 z późn.zm.) lub podmiotom wymienionym w art. 3 ust. 3 powyższej ustawy zwanymi dalej „organizacjami pozarządowymi”, jeżeli:
a) ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności w zakresie tematu ogłoszonego konkursu,
b) ww. podmioty nie zalegają z opłacaniem należności z tytułu zobowiązań podatkowych/składek na ubezpieczenia społeczne oraz z płatnościami na rzecz budżetu miasta Katowice oraz jednostek miejskich.
2. Dotacja przeznaczona może być wyłącznie na wydatki związane z realizacją zadania, na które udzielono wsparcia.
3. Nie dopuszcza się pobierania opłat od odbiorców zadania.
4. Dotacja nie może zostać udzielona na dotowanie zadania, które jest już dofinansowane z budżetu miasta Katowice lub jego funduszy celowych na podstawie innych przepisów.
5. W kalkulacji mogą być ujęte wyłącznie wydatki i koszty bezpośrednio związane z realizacją tego zadania.
IV. TERMIN I WARUNKI REALIZACJI ZADANIA:
1. Termin realizacji zadania: od dnia zawarcia umowy do maksymalnie 10 grudnia 2025 r.
2. Warunki realizacji zadania:
2.1. Podmiot uprawniony, zainteresowany realizacją zadania powinien działać na rzecz miasta Katowice lub jego mieszkańców.
2.2. Osoby zatrudnione, świadczące odpowiednie usługi na rzecz uczestników zadania, biorące udział przy realizacji projektu powinny posiadać odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie pozwalające na zapewnienie usług odpowiedniej jakości, tj. posiadać dyplom ukończenia studiów kierunkowych lub kursów odpowiednich do świadczonych usług.
2.3. Podmiot ubiegający się o dotację powinien posiadać co najmniej dwu letnie doświadczenie (udokumentowane) w realizacji tego typu usług.
V. TERMIN SKŁADANIA OFERT:
1. Ofertę wraz z wymaganymi załącznikami należy składać za pomocą Generatora eNGO dostępnego na stronie http://katowice.engo.org.pl/konkursy-trwajace, a następnie podpisany wydruk z Generatora eNGO dostarczyć w poprawnie opisanej kopercie (Opis koperty: NIE OTWIERAĆ, oferta na konkurs pn. „Działania na rzecz lokalnych społeczności związane z procesem sprawiedliwej transformacji poprzez działalność centrów społecznościowych w zakresie działań podnoszących wiedzę i świadomość na temat wsparcia kompetencji kobiet w 2025 roku”- nazwa części zadania + nazwa i adres organizacji składającej ofertę) i złożyć w kancelarii Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Katowicach ul. Wita Stwosza 7 w terminie do dnia 10 lutego 2025 r. do godziny 15:00.
Możliwe jest także złożenie oferty w postaci elektronicznej przy użyciu profilu zaufanego ePUAP z podpisem elektronicznym osoby/osób uprawnionych do reprezentacji organizacji pozarządowej zgodnie z KRS, tj. wygenerowany z Generatora eNGO plik oferty w formacie PDF należy załączyć do pisma ogólnego podpisanego podpisem zaufanym przy użyciu profilu zaufanego ePUAP i wysłać na adres elektronicznej skrzynki podawczej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Katowicach (Instrukcja podpisywania podpisem zaufanym do pobrania w Generatorze eNGO).
2. Dodatkowe informacje można uzyskać w Dziale Projektów i Inicjatyw Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Katowicach, dzwoniąc pod numer (32) 606 19 11 lub (32) 606 19 12 lub pisząc na adres mailowy: pi@mops.katowice.pl. Osobami uprawnionymi do kontaktu są Pan Krzysztof Kryś lub Pani Agnieszka Krawczyk.
3. Wzór oferty wraz z załącznikami dostępny jest:
1) w Generatorze eNGO dostępnym na stronie http://katowice.engo.org.pl/konkursy-trwajace,
2) w Dziale Projektów i Inicjatyw Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Katowicach
ul. Wita Stwosza 7, p. 411 - 412,
3) na stronie internetowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Katowicach (www.mops.katowice.pl), w zakładce: ogłoszenia - konkursy - dotacje,
4) w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Katowice w zakładce: Ogłoszenia i aktualności – Organizacje pozarządowe i podmioty lecznicze – Informacje o konkursach dla NGO i podmiotów leczniczych – Ogłoszenia o konkursach,
5) na elektronicznej tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta Katowice znajdującej się w Biurze Obsługi Mieszkańców (ul. Rynek 1).
VI. TRYB I KRYTERIA OCENY OFERT ORAZ TERMIN DOKONANIA WYBORU OFERT:
1. Komisja konkursowa stosuje następujące kryteria opiniowania ofert pod względem merytorycznym:
a) możliwość realizacji zadania publicznego przez podmiot składający ofertę,
b) przedstawiona kalkulację kosztów realizacji zadania publicznego, w tym w odniesieniu
do zakresu rzeczowego zadania,
c) proponowana jakość wykonania zadania (w tym planowane rezultaty, sposób ich monitorowania oraz źródła informacji dotyczące rezultatów) i kwalifikacje osób, przy udziale których podmiot będzie realizować zadanie publiczne;
d) planowany przez podmiot wkład rzeczowy, osobowy, w tym świadczenia wolontariuszy
i praca społeczna członków;
e) analizuje i ocenia realizację zleconych zadań publicznych w przypadku podmiotów, które w latach poprzednich realizowały zlecone zadania publiczne, biorąc pod uwagę rzetelność i terminowość oraz sposób rozliczania otrzymanych na ten cel środków;
f) analizuje wniosek pod względem celowego i racjonalnego gospodarowania środkami budżetowymi, kierując się zasadami:
- wyboru najkorzystniejszej oferty,
- wynikającymi z ustawy o finansach publicznych co do celowego, oszczędnego i racjonalnego wydatkowania środków, z zachowaniem zasady uzyskiwania najlepszych efektów z danych nakładów (zgodnie z art. 44 ust. 3 cytowanej ustawy).
2. Szczegółowe kryteria wyboru ofert opisane są w warunkach konkursowych stanowiących załącznik do niniejszego ogłoszenia.
3. Otwarcie ofert odbędzie się 11 lutego 2025 r. o godz. 9:00 w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Katowicach ul. Wita Stwosza 7, pok. 410.
4. Opiniowaniem złożonych ofert, na podstawie przedstawionej dokumentacji zajmuje się komisja konkursowa, której skład i regulamin pracy ustala Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Katowicach, w drodze zarządzenia.
5. Oferty, które nie spełnią wymogów formalnych, nie będą podlegać rozpatrywaniu pod względem merytorycznym.
6. Za ofertę zaopiniowaną pozytywnie uważa się każdą, która uzyska minimum 36 punktów. Nie wszystkie oferty zaopiniowane pozytywnie muszą uzyskać środki finansowe.
7. Opinia komisji konkursowej zawierająca listę wszystkich złożonych ofert wraz ze uzasadnieniem wyboru Wykonawców, którym planowane będzie zlecenie zadania oraz propozycja kwoty dotacji przeznaczonej na realizację przez nich zadania, przekazana zostanie Prezydentowi Miasta Katowice.
8. Ostatecznego wyboru najkorzystniejszych ofert wraz z decyzją o wysokości kwoty przyznanej dotacji, dokona Prezydent Miasta Katowice w formie zarządzenia.
VII. INFORMACJA O ZREALIZOWANYM PRZY UDZIALE PODMIOTÓW NIEPUBLICZNYCH W ROKU BIEŻĄCYM I W ROKU POPRZEDNIM ZADANIU PT. „DZIAŁANIA PODNOSZĄCE WIEDZĘ I ŚWIADOMOŚĆ NA TEMAT WSPARCIA KOMPETENCJI KOBIET”
Wysokość dotacji przekazana podmiotom niepublicznym w roku bieżącym i roku poprzednim
ROK 2023 0,00 zł
ROK 2024 0,00 ZŁ*
* Stan na dzień 31.12.2024 r.
VIII. PREZYDENT MIASTA KATOWICE ZASTRZEGA SOBIE PRAWO DO:
1. Zmiany wysokości kwoty przeznaczonej na powyższe zadanie.
2. Do odwołania konkursu.
3. Przesunięcia terminu składania ofert.
4. Zmiany terminu rozpoczęcia i zakończenia postępowania konkursowego.