Prezydent Miasta Katowice
ogłasza otwarty konkurs ofert o udzielenie dotacji z budżetu miasta Katowice podmiotowi uprawnionemu w formie wspierania realizacji zadania:
„Pomoc społeczna, w tym pomoc rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywania szans tych rodzin i osób poprzez prowadzenie mieszkań wspomaganych dla seniorów”
I. RODZAJ I CEL ZADANIA:
1. Podmiotowi uprawnionemu określonemu w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie z dnia 24 kwietnia 2003 r. (Dz. U. z 2024 r., poz. 1491 z późn. zm.) zleca się realizację następującego zadania:
„Pomoc społeczna, w tym pomoc rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywania szans tych rodzin i osób poprzez prowadzenie mieszkań wspomaganych dla seniorów”
2. Zakres przedmiotowy realizowanego zadania:
2.1. Prowadzenie 2 mieszkań wspomaganych dla osób w wieku senioralnym, które ze względu na trudną sytuację życiową, wiek, niepełnosprawność lub chorobę potrzebują wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, na zasadach określonych w art. 53 ustawy o pomocy społecznej oraz rozporządzeniu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 30 października 2023 r. w sprawie mieszkań treningowych i wspomaganych.
2.2. Cel zadania: Rozwój i wzrost dostępu do efektywnych świadczeń pomocy społecznej dla mieszkańców Katowic zaliczających się do adresatów zadania, poprzez utworzenie i prowadzenie 11 nowych miejsc w mieszkaniach wspomaganych.
2.3. Miejsce realizacji zadania: Zadanie będzie realizowane w Katowicach w lokalach będących własnością miasta Katowice, znajdujących się przy ul. Pijarskiej 6. Lokale te są wolne od barier architektonicznych i zapewniają swobodny dostęp dla wszystkich adresatów zadania, bez względu na dysfunkcje, z którymi się borykają. Powyższe dotyczy również wejścia i ciągów komunikacyjnych wewnątrz budynku. Zleceniodawca zapewni Zleceniobiorcy dostęp do 2 mieszkań, zapewniających łącznie 11 miejsc mieszkalnych, spełniających wymogi rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 30 października 2023 r. w sprawie mieszkań treningowych i wspomaganych. Lokale, które Zleceniodawca przewidział do realizacji zadania będą przez niego wyposażone we wszystkie sprzęty i meble wymagane treścią ww. rozporządzenia (Zleceniobiorca nie powinien planować w kosztorysie tego rodzaju wydatków). Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Katowicach zawrze ze Zleceniobiorcą umowę użyczenia wyposażenia mieszkania wspomaganego (której wzór stanowi załącznik nr 4 do niniejszych warunków konkursowych) oraz umowę użyczenia lokalu (której wzór stanowi załącznik nr 5 do niniejszych warunków konkursowych).
2.4. Adresaci zadania: Adresatami zadania są mieszkańcy Katowic - osoby w wieku senioralnym, które ze względu na trudną sytuację życiową, wiek, niepełnosprawność lub chorobę potrzebują wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, ale nie wymagają usług w zakresie świadczonym przez jednostkę całodobowej opieki, posiadające decyzję administracyjną wydaną przez Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Katowicach lub inną upoważnioną osobę, po dokonaniu ustaleń między podmiotem kierującym do tej formy wsparcia, podmiotem prowadzącym mieszkanie wspomagane oraz osobą ubiegającą się o pobyt w tym mieszkaniu lub jej przedstawicielem ustawowym w ramach kontraktu mieszkaniowego. W szczególności będą to osoby z orzeczonymi niepełnosprawnościami, osoby przewlekle chore, osoby samotnie zamieszkujące, pozbawione pomocy i opieki osób bliskich. Jako osobę w wieku senioralnym uznaje się osobę, która w momencie zawarcia kontraktu mieszkaniowego, ukończyła 60 rok życia w przypadku kobiet i 65 rok życia w przypadku mężczyzn (w wyjątkowych i uzasadnionych sytuacjach, za zgodą Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Katowicach mogą to być osoby młodsze lub osoby z niepełnosprawnością).
2.5. Zakres świadczonych usług powinien być zgodny z zapisami rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 30 października 2023 r. w sprawie mieszkań treningowych i wspomaganych i obejmować w szczególności:
2.5.1. Świadczenie usług w godzinach od 6:00 do 22:00 przez 7 dni w tygodniu, na rzecz adresatów zadania, którzy ze względu na trudną sytuację życiową, wiek, niepełnosprawność lub chorobę potrzebują wsparcia w codziennym funkcjonowaniu.
Usługi świadczone będą na rzecz osób wymagających takiego wsparcia w różnych porach dnia i adekwatnie do występujących potrzeb przez 7 dni w tygodniu, jednak nie krócej niż przez 3 godziny dziennie, w godzinach od 6:00 do 22:00. W ramach przedmiotowego zadania Zleceniobiorca nie ma obowiązku zapewniania wyżywienia dla adresatów zadania.
2.5.2 W ramach minimalnego standardu usług świadczonych w mieszkaniu wspomaganym dla osób w wieku senioralnym zapewnia się usługi obejmujące pomoc:
1) osobom niepełnosprawnym, osobom w podeszłym wieku lub przewlekle chorym w wykonywaniu czynności niezbędnych w codziennym funkcjonowaniu dotyczących:
a) przemieszczania się,
b) utrzymania higieny osobistej,
c) ubierania się,
d) prania i sprzątania,
e) zakupów i przygotowywania posiłków,
f) załatwiania spraw osobistych i urzędowych;
2) osobom korzystającym ze wsparcia w mieszkaniu wspomaganym w wykonywaniu czynności niezbędnych w codziennym funkcjonowaniu dotyczących:
a) zaspokojenia codziennych potrzeb życiowych,
b) efektywnego zarządzania czasem,
c) prowadzenia gospodarstwa domowego,
d) podjęcia i utrzymania zatrudnienia, w przypadku gdy osoba korzystająca ze wsparcia jest zdolna do wykonywania pracy;
3) w realizacji kontaktów społecznych przez umożliwienie osobom korzystającym ze wsparcia w mieszkaniu wspomaganym:
a) utrzymywania więzi rodzinnych,
b) uczestnictwa w życiu społeczności lokalnej,
c) rozwiązywania konfliktów interpersonalnych i rozwijania autonomii decyzyjnej.
2.6. Podstawą realizacji zadań wymienionych w pkt 2.5. będą decyzje administracyjne wydane przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Katowicach określające okres na jaki zostało przyznane świadczenie oraz odpłatność klientów.
2.7. Oczekiwane rezultaty realizacji zadania:
a) Objęcie wsparciem co najmniej 11 adresatów zadania w okresie jego realizacji.
b) Ograniczenie zjawiska kierowania mieszkańców do placówek instytucjonalnej opieki całodobowej (domów pomocy społecznej) na rzecz świadczenia usług w środowisku lokalnym (zgodnie z ideą deinstytucjonalizacji).
c) Wzrost umiejętności uczestników umożliwiających samodzielne i aktywne funkcjonowanie w społeczeństwie.
2.8. Wskaźniki realizacji zadania:
a) Liczba osób skierowanych do mieszkania wspomaganego.
b) Średnia liczba godzin zapewnionego wsparcia w ciągu tygodnia.
c) Wzrost umiejętności uczestników umożliwiających ich samodzielne i aktywne funkcjonowanie w społeczeństwie.
2.9. Sposoby monitorowania wskaźników:
a) Liczba wydanych decyzji administracyjnych przyznających pobyt w mieszkaniu wspomaganym.
b) Dokumenty potwierdzające realizację usług na rzecz adresatów zadania.
c) Dokumenty potwierdzające zatrudnienie, kwalifikacje i wykonywanie obowiązków kadry realizującej usługi w mieszkaniu wspomaganym.
d) Narzędzia pomiaru (ankieta, wywiad, obserwacja) mierzące wzrost umiejętności uczestników umożliwiających samodzielne i aktywne funkcjonowanie w społeczeństwie.
e) Inna dokumentacja np. kronika, plakaty, ulotki, ogłoszenia w prasie/radiu/telewizji/ mediach społecznościowych, dokumentacja fotograficzna.
2.10. Zadanie powinno być realizowane:
a) Z zachowaniem obowiązujących norm i przepisów sanitarnych.
b) Zgodnie z zapisami art. 6 ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (Dz. U. z 2024 r., poz. 1411).
c) Zgodnie z zapisami ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U. z 2024 r., poz. 1283 z późn. zm.). oraz rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 30 października 2023 r. w sprawie mieszkań treningowych i wspomaganych (Dz.U. z 2023 r., poz. 2354).
Jeżeli na etapie realizacji zadania treść wskazanych wyżej przepisów ulegnie zmianie, Zleceniobiorca będzie zobowiązany do dostosowania sposobu realizacji zadania do aktualnego stanu prawnego.
2.11. Oferent powinien dołączyć do swojej oferty koncepcję funkcjonowania obu mieszkań wspomaganych, w której przedstawi średni miesięczny koszt pobytu 1 mieszkańca.
II. WYSOKOŚĆ ŚRODKÓW PUBLICZNYCH PRZEZNACZONYCH NA REALIZACJĘ ZADANIA:
Łączna kwota przeznaczona na realizację zadania w 2025 r.: 376 640,00 zł.
1. Ostateczną wysokość dotacji będzie stanowić: iloczyn liczby wydanych decyzji administracyjnych (na pierwszy dzień miesiąca) przyznających pobyt w mieszkaniu wspomaganym, wysokości ustalonego w wyniku niniejszego konkursu ofert średniego miesięcznego kosztu utrzymania 1 mieszkańca oraz liczby miesięcy funkcjonowania mieszkań wspomaganych w 2025 r.
2. Z uwagi na nowatorski charakter zadania oraz prowadzony nabór osób chętnych do mieszkań wspomaganych, do końca realizacji zadania w 2025 r. w przypadku braku wydanych decyzji administracyjnych przyznających pobyt w mieszkaniu wspomaganym, Zleceniobiorcy przysługiwać będzie dotacja na każde nieobsadzone miejsce w wysokości 60% kosztu, o którym mowa w pkt 1.
3. W przypadku: zgonu, rezygnacji mieszkańca lub innej przyczyny kwota dotacji będzie przeliczona proporcjonalnie jako iloczyn ilości dni pobytu w mieszkaniu wspomaganym i 1/30 ustalonego miesięcznego dofinansowania z budżetu miasta Katowice.
4. Kwota dotacji nie będzie pomniejszana w przypadku urlopowania mieszkańca w okresie nieprzekraczającym 21 dni w roku kalendarzowym.
5. W przypadku przedłużenia okresu realizacji zadania na kolejny rok (w formie aneksu do umowy), kwota dotacji przyznana na realizację zdania w roku 2025 może, w przypadku wzrostu kosztów niezbędnych do funkcjonowania mieszkań wspomaganych dla seniorów (związanych m.in. ze wzrostem płacy minimalnej, kosztu mediów, żywności itp.) ulec zwiększeniu. Warunkiem zwiększenia dotacji jest złożenie przez Zleceniobiorcę wniosku wraz z uzasadnieniem i szczegółową kalkulacją, który po weryfikacji i akceptacji ze strony Zleceniodawcy zostanie przyjęty do realizacji, pod warunkiem zabezpieczenia w budżecie miasta Katowice dodatkowych środków finansowych na ten cel.
III. ZASADY PRZYZNAWANIA DOTACJI:
1. Dotacja z budżetu miasta Katowice może zostać przyznana podmiotowi uprawnionemu: organizacji pozarządowej w rozumieniu ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie z dnia 24 kwietnia 2003 r. (Dz. U. z 2024 r., poz. 1491 z późn. zm.) lub podmiotowi wymienionemu w art. 3 ust. 3 powyższej ustawy, jeżeli:
a) jego/jej cele statutowe obejmują prowadzenie działalności w zakresie tematu ogłoszonego konkursu,
b) ww. podmiot nie zalega z opłacaniem należności z tytułu zobowiązań podatkowych/składek na ubezpieczenia społeczne oraz z płatnościami na rzecz budżetu miasta Katowice i jednostek miejskich.
2. Dotacja przeznaczona może być wyłącznie na wydatki związane z realizacją zadania, na które udzielono wsparcia.
3. W przypadku ofert złożonych w niniejszym konkursie wymagany jest minimalny wkład własny finansowy po stronie Oferenta w wysokości co najmniej 1,00 zł. Ponadto Oferent może zadeklarować wkład osobowy lub/i rzeczowy*.
4. Nie dopuszcza się pobierania opłat od odbiorców zadania przez Zleceniobiorcę. Uprawnionym do pobierania odpłatności za pobyt w mieszkaniu wspomaganym jest Zleceniodawca.
5. Dotacja nie może zostać udzielona na dotowanie zadania, które jest już dofinansowane z budżetu miasta Katowice lub jego funduszy celowych na podstawie innych przepisów.
6. W kalkulacji mogą być ujęte wyłącznie wydatki i koszty bezpośrednio związane z realizacją zadania.
7. W wyniku postępowania konkursowego może być wybrana do realizacji tylko 1 oferta, która uzyska największą liczbę punktów.
IV. TERMIN I WARUNKI REALIZACJI ZADANIA ORAZ TERMIN PONIESIENIA WYDATKÓW:
1. Termin realizacji zadania: od dnia 1 marca do dnia 31 grudnia 2025 r.
z możliwością jego przedłużenia nie dłużej niż do 31 grudnia 2027r. w formie aneksu do umowy, pod warunkiem zabezpieczenia środków finansowych na ten cel w budżecie miasta Katowice.
2. Warunki realizacji zadania:
2.1. Zleceniobiorca ma obowiązek zaangażowania kadry niezbędnej do realizacji zadania. W szczególności mogą to być: opiekunowie, opiekunowie medyczni, asystenci osoby niepełnosprawnej, pielęgniarki/pielęgniarze, terapeuci, psycholodzy itp. Wymiar i forma zaangażowania kadry powinna być adekwatna do rodzaju i wymiaru świadczenia usług, zgodnie z minimalnym standardem świadczenia usług w mieszkaniu wspomaganym, określonym w niniejszym ogłoszeniu.
V. TERMIN SKŁADANIA OFERT:
1. Ofertę wraz z wymaganymi załącznikami należy złożyć w Generatorze eNGO dostępnym na stronie http://katowice.engo.org.pl/konkursy-trwajace, a następnie podpisany wydruk z Generatora eNGO dostarczyć w poprawnie opisanej kopercie (Opis koperty: NIE OTWIERAĆ, oferta na konkurs pn. „Pomoc społeczna, w tym pomoc rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywania szans tych rodzin i osób poprzez prowadzenie mieszkań wspomaganych dla seniorów” + nazwa i adres organizacji składającej ofertę) do sekretariatu Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta Katowice ul. Rynek 1 (VIII piętro, pokój nr 809), w terminie do dnia 5 lutego 2025 r. do godz. 15:00.
Możliwe jest także złożenie oferty w postaci elektronicznej przy użyciu profilu zaufanego ePUAP z podpisem elektronicznym osoby/-ób uprawnionej/-ych do reprezentacji organizacji pozarządowej zgodnie z KRS, tj. wygenerowany z Generatora eNGO plik oferty w formacie PDF należy załączyć do pisma ogólnego podpisanego podpisem zaufanym przy użyciu profilu zaufanego ePUAP i wysłać na adres elektronicznej skrzynki podawczej Urzędu Miasta Katowice (Instrukcja podpisywania podpisem zaufanym do pobrania w Generatorze eNGO).
VI. TRYB I KRYTERIA OCENY OFERT ORAZ TERMIN DOKONANIA WYBORU OFERT:
1. Organ ogłaszający konkurs przy rozpatrywaniu ofert:
a) ocenia możliwość realizacji zadania przez podmiot składający ofertę,
b) ocenia przedstawioną kalkulację kosztów realizacji zadania, w tym w odniesieniu do zakresu rzeczowego zadania,
c) ocenia proponowaną jakość wykonania zadania i kwalifikacje osób, przy udziale których podmiot uprawniony będzie realizować zadanie,
d) analizuje wniosek pod względem celowego i racjonalnego gospodarowania środkami budżetowymi, kierując się zasadami:
- wyboru najkorzystniejszej oferty, wynikającymi z ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r.
o finansach publicznych, co do celowego, oszczędnego i racjonalnego wydatkowania
środków, z zachowaniem zasady uzyskiwania najlepszych efektów z danych nakładów.
2. Szczegółowe kryteria oceny ofert opisane są w warunkach konkursowych stanowiących załącznik do niniejszego ogłoszenia.
3. Otwarcie ofert odbędzie się w dniu 6 lutego 2025 r. o godz. 9:00 w Wydziale Polityki Społecznej Urzędu Miasta Katowice przy ul. Rynek 1, pok. 809 (VIII piętro).
4. Opiniowaniem złożonych ofert, na podstawie przedstawionej dokumentacji zajmuje się komisja konkursowa, której skład i regulamin pracy ustala Prezydent Miasta Katowice w drodze zarządzenia.
5. Oferty, które nie spełnią wymogów formalnych, nie będą podlegać rozpatrywaniu pod względem merytorycznym.
6. Opinia komisji konkursowej zawierająca listę wszystkich złożonych ofert wraz z uzasadnieniem wyboru Wykonawcy, któremu planowane będzie zlecenie zadania oraz propozycja kwoty dotacji przeznaczonej na realizację przez niego zadania, przekazana zostanie Prezydentowi Miasta Katowice.
7. Termin dokonania wyboru oferty nie może być dłuższy niż 60 dni od dnia otwarcia ofert. Wyniki podane zostaną do publicznej wiadomości niezwłocznie po wyborze najkorzystniejszej oferty w sposób określony w pkt. IX niniejszych warunków konkursowych.
8. Ostatecznego wyboru najkorzystniejszej oferty wraz z decyzją o wysokości kwoty przyznanej dotacji, dokona Prezydent Miasta Katowice w formie zarządzenia.
VII. INFORMACJA O ZREALIZOWANYM PRZY UDZIALE PODMIOTÓW NIEPUBLICZNYCH W ROKU BIEŻĄCYM I W ROKU POPRZEDNIM ZADANIU PT. „POMOC SPOŁECZNA, W TYM POMOC RODZINOM I OSOBOM W TRUDNEJ SYTUACJI ŻYCIOWEJ ORAZ WYRÓWNYWANIA SZANS TYCH RODZIN I OSÓB POPRZEZ PROWADZENIE MIESZKAŃ WSPOMAGANYCH DLA SENIORÓW”
Wysokość dotacji przekazana podmiotom niepublicznym w roku bieżącym i roku poprzednim
Rok 2024 0,00 zł
Rok 2025 0,00 zł*
* Stan na dzień 10 stycznia 2025 r.
VIII. PREZYDENT MIASTA KATOWICE ZASTRZEGA SOBIE PRAWO DO:
1. Do zmiany wysokości kwoty przeznaczonej na powyższe zadanie.
2. Do odwołania konkursu.
3. Przesunięcia terminu składania ofert.
4. Zmiany terminu rozpoczęcia i zakończenia postępowania konkursowego.
Wiceprezydent Miasta Katowice
Maciej Biskupski