Prezydent Miasta Katowice
ogłasza otwarty konkurs ofert o udzielenie dotacji z budżetu miasta Katowice podmiotom uprawnionym w formie wspierania realizacji zadania:
„Działalność charytatywna poprzez realizację unijnego programu Fundusze Europejskie na Pomoc Żywieniową 2021-2027 (FEPŻ)”
w ramach „Programu współpracy miasta Katowice z organizacjami pozarządowymi na 2025 rok”
I. RODZAJ I CEL ZADANIA:
1. Podmiotom uprawnionym określonym w ustawie z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2024 r., poz. 1491) zleca się w formie wspierania realizację następującego zadania: „Działalność charytatywna poprzez realizację unijnego programu Fundusze Europejskie na Pomoc Żywieniową 2021-2027 (FEPŻ)”.
2. Zakres przedmiotowy realizowanego zadania:
2.1. Cel zadania:
Zapewnienie pomocy w formie paczek z artykułami spożywczymi dla najbardziej tego potrzebujących mieszkańców Katowic oraz innych działań wynikających z unijnego programu Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową (FEPŻ).
2.2. Miejsce realizacji zadania:
Zadanie realizowane ma być na terenie miasta Katowice.
2.3. Adresaci zadania:
Osoby i rodziny zamieszkałe na terenie miasta Katowice, znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej, dopuszczającej korzystanie z pomocy społecznej z powodów wskazanych w art. 7 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, których dochód nie przekroczy określonego poziomu, ustalonego procentowo w stosunku do dochodu uprawniającego do korzystania z pomocy społecznej.
2.4. Zakres świadczonych usług:
a) odbiór i przechowywanie żywności (zgodnie z wymogami Sanepid), w celu realizacji Programu,
b) dystrybucja żywności (w formie paczek) wśród osób posiadających skierowania wystawione przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Katowicach na podstawie imiennych list przekazanych przez Oferenta oraz prowadzenie innych działań wynikających z Programu,
c) prowadzenie zajęć towarzyszących zgodnie z zasadami określonymi w Programie,
d) współpraca i współdziałanie z innymi specjalistami, w tym pracownikami socjalnymi Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Katowicach w celu przeciwdziałania negatywnym zjawiskom społecznym.
2.5. Oczekiwane rezultaty:
Dystrybucja i zapewnienie paczek żywnościowych dla co najmniej 2 500 osób kwalifikujących się do tej formy pomocy, będących mieszkańcami Katowic oraz dodatkowych działań wynikających z Programu, tj. wzmacniających samodzielność i kompetencje w prowadzeniu gospodarstwa domowego (np. warsztatów kulinarnych, warsztatów dietetycznych oraz dotyczących zdrowego odżywiania, warsztatów edukacji finansowej dotyczących prowadzenia budżetu domowego, kontrolowania i planowania wydatków).
2.6. Wskaźniki realizacji zadania:
a) liczba osób uprawnionych - posiadających skierowania wystawione przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Katowicach, korzystających z wydawanej żywności,
b) liczba przeprowadzonych innych działań wynikających z Programu,
c) liczba nawiązanych kontaktów z innymi podmiotami/specjalistami w zakresie przeciwdziałania negatywnym zjawiskom społecznym.
2.7. Sposób monitorowania wskaźników:
a) rejestr osób, które odebrały produkty żywnościowe w ramach unijnego Programu Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową (FEPŻ),
b) dokumentacja dotycząca przeprowadzonych innych działań wynikających z Programu,
c) dokumentacja dotycząca współpracy z innymi podmiotami/specjalistami,
d) inna dokumentacja np. kronika, dokumentacja fotograficzna, wpisy zamieszczone w mediach społecznościowych.
2.8. Zadanie powinno być realizowane:
a) z zachowaniem obowiązujących norm i przepisów sanitarnych,
b) zgodnie z zapisami art. 6 ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (Dz.U. z 2024 r., poz. 1411).
II. WYSOKOŚĆ ŚRODKÓW PUBLICZNYCH PRZEZNACZONYCH NA REALIZACJĘ ZADANIA:
Kwota przeznaczona na realizację zadania w okresie od dnia zawarcia umowy do 15 grudnia 2025 r.: 90 000,00 zł.
III. ZASADY PRZYZNAWANIA DOTACJI:
1. Dotacja z budżetu miasta Katowice może zostać przyznana podmiotom uprawnionym: organizacjom pozarządowym w rozumieniu ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie z dnia 24 kwietnia 2003 r. (Dz. U. z 2024 r., poz. 1491) lub podmiotom wymienionym w art. 3 ust. 3 powyższej ustawy, jeżeli:
a) ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności w zakresie tematu ogłoszonego konkursu,
b) ww. podmioty nie zalegają z opłacaniem należności z tytułu zobowiązań podatkowych/składek na ubezpieczenia społeczne oraz z płatnościami na rzecz budżetu miasta Katowice oraz jednostek miejskich.
2. Dotacja przeznaczona może być wyłącznie na wydatki związane z realizacją zadania, na które udzielono wsparcia.
3. Dotacja nie może zostać udzielona na dotowanie zadania, które jest już dofinansowane z budżetu miasta Katowice lub jego funduszy celowych na podstawie innych przepisów.
4. W kalkulacji mogą być ujęte wyłącznie wydatki i koszty bezpośrednio związane z realizacją zadania. Szczegółowy katalog kosztów kwalifikowanych i niekwalifikowanych opisany jest w warunkach konkursowych stanowiących załącznik do niniejszego ogłoszenia.
IV. TERMIN I WARUNKI REALIZACJI ZADANIA:
1. Termin realizacji zadania: od dnia zawarcia umowy do maksymalnie 15 grudnia 2025 r.
2. Warunki realizacji zadania:
2.1. Osoby zatrudnione przy realizacji zadania powinny posiadać umiejętności dostosowane do wykonywanego zakresu obowiązków, w tym: umiejętność nawiązywania kontaktów ze środowiskiem osób ubogich i bezdomnych – wskazane referencje oraz w przypadku osób mających bezpośredni kontakt z żywnością - posiadać aktualna książeczkę do celów sanitarno – epidemiologicznych.
2.2. Podmiot uprawniony, zainteresowany realizacją zadania powinien dysponować lokalem usytuowanym w jednej z dzielnic Katowic, znajdującym się w stanie technicznym umożliwiającym realizację zadania oraz dostosowanym do rodzaju świadczonych usług, spełniającym wymogi sanepidu, straży pożarnej, BHP.
Do oferty należy przedstawić tytuł prawny (kserokopię umowy najmu, dzierżawy, prawa własności), bądź oświadczenie dotyczące lokalu, w którym faktycznie realizowane będzie zadanie.
Realizator zadania zobowiązany jest do przestrzegania wymagań określonych w odrębnych przepisach żywieniowo - higieniczno – zdrowotnych.
V. TERMIN SKŁADANIA OFERT:
1. Ofertę wraz z wymaganymi załącznikami należy złożyć za pomocą Generatora eNGO dostępnego na stronie http://katowice.engo.org.pl/konkursy-trwajace, a następnie podpisany wydruk z Generatora eNGO dostarczyć w poprawnie opisanej kopercie (Opis koperty: NIE OTWIERAĆ, oferta na konkurs pn. „Działalność charytatywna poprzez realizację programu FEPŻ” + nazwa i adres organizacji składającej ofertę) do sekretariatu Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta Katowice ul. Rynek 1 (VIII piętro, pokój nr 809), w terminie do dnia 9 grudnia 2024 r. do godz. 15.00.
Możliwe jest także złożenie oferty w postaci elektronicznej przy użyciu profilu zaufanego ePUAP z podpisem elektronicznym osoby/osób uprawnionych do reprezentacji organizacji pozarządowej zgodnie z KRS, tj. wygenerowany z Generatora eNGO plik oferty w formacie PDF należy załączyć do pisma ogólnego podpisanego podpisem zaufanym przy użyciu profilu zaufanego ePUAP i wysłać na adres elektronicznej skrzynki podawczej Urzędu Miasta Katowice (Instrukcja podpisywania podpisem zaufanym do pobrania w Generatorze eNGO).
2. Dodatkowe informacje można uzyskać w Wydziale Polityki Społecznej Urzędu Miasta Katowice ul. Rynek 1, dzwoniąc pod numer (32) 259 33 88 (od poniedziałku do środy w godz. 7.30-15.30, w czwartek w godz. 7.30-17.00, w piątek w godz. 7.30-14.00).
3. Wzór oferty wraz z załącznikami dostępny jest w następujących miejscach:
a) w Generatorze eNGO dostępnym na stronie http://katowice.engo.org.pl/konkursy-trwajace,
b) w Wydziale Polityki Społecznej Urzędu Miasta Katowice, ul. Rynek 1, piętro VIII, pok. 806,
c) na stronie internetowej Urzędu Miasta Katowice (www.katowice.eu), Dla mieszkańca –Zaangażuj się - Współpraca z NGO – Dotacje – Konkursy – Konkursy – Wydział Polityki Społecznej,
d) w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Katowice, w zakładce: Ogłoszenia i aktualności – Organizacje pozarządowe i podmioty lecznicze – Informacje o konkursach dla NGO i podmiotów leczniczych – Wzory dokumentów lub Ogłoszenia o konkursach,
e) na elektronicznej tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta Katowice znajdującej się w Biurze Obsługi Mieszkańców (ul. Rynek 1).
VI. TRYB I KRYTERIA OCENY OFERT ORAZ TERMIN DOKONANIA WYBORU OFERT:
1. Organ ogłaszający konkurs przy rozpatrywaniu ofert:
a) ocenia możliwość realizacji zadania publicznego przez podmiot/-y składający/-e ofertę,
b) ocenia przedstawioną kalkulację kosztów realizacji zadania publicznego, w tym w odniesieniu do zakresu rzeczowego zadania,
c) ocenia proponowaną jakość wykonania zadania (w tym planowane rezultaty, sposób ich monitorowania oraz źródła informacji dotyczące rezultatów) i kwalifikacje osób, przy udziale których podmiot/-y będzie/będą realizować zadanie publiczne;
d) uwzględnia zadeklarowany udział środków finansowych własnych albo pozyskanych z innych źródeł na realizację zadania oraz wysokość dotacji, która jest przeznaczona na realizację zadania publicznego;
e) uwzględnia planowany przez podmiot/-y wkład rzeczowy, osobowy, w tym świadczenia wolontariuszy i pracę społeczną członków;
f) uwzględnia analizę i ocenę realizacji zleconych zadań publicznych w przypadku podmiotów, które w latach poprzednich realizowały zlecone zadania publiczne, biorąc pod uwagę rzetelność i terminowość oraz sposób rozliczania otrzymanych na ten cel środków;
g) analizuje wniosek pod względem celowego i racjonalnego gospodarowania środkami budżetowymi, kierując się zasadami:
- wyboru najkorzystniejszej oferty,
- wynikającymi z ustawy o finansach publicznych co do celowego, oszczędnego i racjonalnego wydatkowania środków, z zachowaniem zasady uzyskiwania najlepszych efektów z danych nakładów (zgodnie z art. 44 ust. 3 cytowanej ustawy).
2. Szczegółowe kryteria oceny ofert opisane są w warunkach konkursowych stanowiących załącznik do niniejszego ogłoszenia.
3. Otwarcie ofert odbędzie się w dniu 10 grudnia 2024 r. o godz. 12.30 w Wydziale Polityki Społecznej Urzędu Miasta Katowice przy ul. Rynek 1, pok. 809 (VIII piętro).
4. Opiniowaniem złożonych ofert, na podstawie przedstawionej dokumentacji zajmuje się komisja konkursowa, której skład i regulamin pracy ustala Prezydent Miasta Katowice w drodze zarządzenia.
5. Oferty, które nie spełnią wymogów formalnych, nie będą rozpatrywane pod względem merytorycznym.
6. Za ofertę zaopiniowaną pozytywnie uważa się każdą, która uzyska minimum 40 punktów.
Nie wszystkie oferty zaopiniowane pozytywnie muszą uzyskać środki finansowe z budżetu miasta Katowice.
7. Opinia komisji konkursowej zawierająca listę wszystkich złożonych ofert wraz ze uzasadnieniem wyboru Wykonawców, którym planowane będzie zlecenie zadania oraz propozycja kwoty dotacji przeznaczonej na realizację przez nich zadania, przekazana zostanie Prezydentowi Miasta Katowice.
8. Ostatecznego wyboru najkorzystniejszych ofert wraz z decyzją o wysokości kwot przyznanych dotacji, dokona Prezydent Miasta Katowice w formie zarządzenia.
VII. INFORMACJA O ZREALIZOWANYM PRZY UDZIALE PODMIOTÓW NIEPUBLICZNYCH W ROKU BIEŻĄCYM I W ROKU POPRZEDNIM ZADANIU PT. „DZIAŁALNOŚĆ CHARYTATYWNA”
Wysokość dotacji przekazana podmiotom niepublicznym w roku bieżącym i roku poprzednim.
Rok 2023 180 000,00 zł (w tym: 50 000,00 zł w zakresie realizacji programu FEPŻ)
Rok 2024 250 000,00 zł* (w tym: 50 000,00 zł w zakresie realizacji programu FEPŻ)
* Stan na dzień 31 października 2024 r.
VIII. PREZYDENT MIASTA KATOWICE ZASTRZEGA SOBIE PRAWO DO:
1. Do zmiany wysokości kwoty przeznaczonej na powyższe zadanie.
2. Do odwołania konkursu, w szczególności w przypadku niezabezpieczenia środków finansowych w wysokości planowanej w projekcie budżetu miasta Katowice na przyszły rok.
3. Przesunięcia terminu składania ofert.
4. Zmiany terminu rozpoczęcia i zakończenia postępowania konkursowego.
Wiceprezydent Miasta Katowice
Maciej Biskupski